Časté dotazy

Zde jsou důležitá doporučení a časté dotazy našich pacientů. Pokud zde nenaleznete Vámi hledané dotazy, neváhejte nás kontaktovat na naše telefonní číslo a my Vám je rádi zodpovíme.

Proč je návštěva zubaře tak důležitá?

Pravidelná návštěva zubaře vám pomůže nejen udržet zdravé zuby a ústa, ale také zdraví vašeho těla. Péče o zuby je důležitá, protože:

 • Pomáhá předcházet zubnímu kazu.
 • Chrání před periodontálním onemocněním (dásní), které může vést ke ztrátě zubů a kostí.
 • Zabraňuje špatnému dechu – čištění zubů zubním kartáčkem, dentální nití a pravidelné zubní ošetření pomůže snížit množství bakterií v ústech, které způsobují špatný dech.
 • Poskytne vám atraktivnější úsměv a zvýší vaše sebevědomí.
 • Pomáhá udržovat jasný vzhled zubů tím, že zabraňuje jejich znečištění jídlem, pitím a kouřením.
 • Posiluje vaše zuby, abyste si mohli po celý život užívat zdravé a krásné úsměvy!
Moje zuby jsou v pořádku. Musím ještě navštívit zubaře?

Vaše zuby se mohou cítit dobře, ale i tak je důležité pravidelně navštěvovat zubaře, protože problémy mohou existovat, aniž byste o tom věděli. Vzhled vašeho úsměvu je důležitý a váš zubař vám pomůže udržet váš úsměv zdravý a krásný. S tolika pokroky ve stomatologii se již nemusíte spokojit s obarvenými, odštípnutými, chybějícími nebo znetvořenými zuby. Dnešní zubní lékaři nabízejí mnoho možností léčby, které vám mohou pomoci s jistotou se usmívat, včetně:

 • Profesionální bělení zubů.
 • Výplně, které napodobují vzhled přirozených zubů.
 • Výměna zubů a nové úsměvy.
Co bych měl hledat při výběru toho pravého zubaře pro mě?

Výběr zubaře, který bude pečovat o vás a vaši rodinu, je důležitý a než budete moci učinit konečné rozhodnutí, můžete zvážit několik zubních lékařů. Při první návštěvě byste měli být schopni určit, zda je zubař pro vás ten pravý. Během schůzky zvažte následující:

 • Je plán schůzek vyhovující?
 • Dá se do ordinace snadně dostat?
 • Vypadá to, že je kancelář čistá a řádná?
 • Byla vaše lékařská a zubní historie zaznamenána a uložena do trvalého souboru?
 • Vysvětluje zubař techniky pro dobré orální zdraví?
 • Jsou vám informace o nákladech předloženy před naplánováním léčby?
Jak se mohu starat o zuby mezi zubními prohlídkami?
 • Vždy pamatujte na to, abyste si čistili zuby alespoň dvakrát denně a alespoň jednou použili dentální nit.
 • Ujistěte se, že používáte zubní pastu, která obsahuje fluorid.
 • Vyvarujte se potravinám s velkým množstvím cukru (cukr zvyšuje množství bakterií, které se množí v ústech a způsobují více zubního plaku a vyhýbejte se kouření (může to způsobit skvrny na zubech, způsobit onemocnění dásní a nakonec vést k rakovině ústní dutiny).
 • Nebojte se vyčistit si jazyk! Kartáčováním jazyka odstraníte částice jídla a snížíte množství bakterií způsobujících zubní plak.
 • Kartáčování jazyka také pomáhá udržet váš dech svěží.
 • Nezapomeňte naplánovat rutinní kontrolu. Doporučuje se navštívit zubaře každých šest měsíců.
V jakém věku bych měl začít brát své dítě k zubaři?

Stomatologické instituce a odborníci doporučují, aby děti nejprve navštívily zubaře již ve věku šesti měsíců a nejpozději do věku jednoho roku. Během této doby budou růst dětské zuby vašeho dítěte a váš zubař bude moci prozkoumat zdraví několika prvních zubů. Po první návštěvě si naplánujte pravidelné kontroly každých šest měsíců.

Jak si naplánuji další prohlídku?
Jednoduše zavolejte na naší kliniku! Pracovníci naší recepce vám rádi pomohou naplánovat vaši další zubní prohlídku podle vašich představ. Pokud jste novým pacientem, dejte nám prosím vědět a my vám poskytneme všechny informace, které potřebujete pro vaši první návštěvu zubaře.
Kdy bych si měl vyměnit zubní kartáček?

Váš zubní kartáček se nakonec opotřebuje, zvláště pokud si zuby čistíte dvakrát denně po dobu dvou až tří minut. Váš zubař doporučuje, aby si dospělí a děti vyměňovali zubní kartáček každé tři měsíce. Pokud používáte elektrický kartáček na zuby, přečtěte si pokyny, protože možná nebudete muset vyměňovat hlavy zubního kartáčku tak často. Pacientům s onemocněním dásní se doporučuje měnit si zubní kartáček každé čtyři až šest týdnů, aby se zabránilo šíření bakterií. Po vyčištění opláchněte kartáček horkou vodou, abyste zabili choroboplodné zárodky a udrželi štětiny čisté. Pokud jste byli nemocní, nezapomeňte si zubní kartáček vyměnit co nejdříve.

Jak často si mám čistit zuby?

Podle odborníků byste si měli zuby čistit alespoň dvakrát denně. Čištění udržuje vaše zuby, dásně a ústa čisté a zdravé odstraněním plaku způsobujícího bakterie. Při čištění zubů se také doporučuje používat kartáček s měkkými štětinami a pastu která obsahuje fluorid. Měli byste strávit alespoň minutu na horních zubech a minutu na spodních zubech a nezapomeňte si vyčistit jazyk; pomůže vám udržet svěží dech!

Co je to onemocnění dásní?

Onemocnění dásní, známé také jako periodontální onemocnění, je většinou způsobeno tvorbou plaku a bakterií, které nejsou léčeny v ranné fázi. Mezi další příčiny paradentózy patří užívání tabáku, skřípání zubů, některé léky a genetika. Gingivitida je počátečním stadiem onemocnění dásní a je-li zjištěna, je léčitelná. Gingivitida, která se neléčí, se může změnit na onemocnění dásní. Pokročilé onemocnění dásní povede ke ztrátě zubů a kostí a je trvalým stavem. Pravidelné čištění zubů a návštěva zubaře každých šest měsíců pomůže předcházet zánětu dásní a závažnějším případům jejich onemocnění.

Váš zubař v HK

Tým, který pracuje na tom, aby vám byla poskytnuta ta nejlepší péče.

Sociální sítě

Navštivte Vašeho zubaře v HK na těchto sociálních sítích a spojte se s námi. Nezapomeňte pravidelně sledovat novinky na našich účtech.